Problém, jak přenést v zimě potkany v přepravce, řeší nejeden potkanář. Proto jsem se rozhodla zpracovat návod na kvalitní, funkční a hezkou zateplenou tašku na přepravku. Šila jsem ji na míru na přepravku Aladino medium, ale návod je možné použít na výrobu tašky snad pro jakoukoliv velikost a typ přepravky. I proto neuvádím témeř žádné míry, které by čtenáře mohly svazovat a zavádět.

Použitý materiál a pomůcky:
Pevná látka z Ikea (cca 1.20 cm), termolín gramáž 180, PP popruh šíře 3 cm, 2 kovové půlkroužky, šňůrka s plastovou brzdou, suchý zip, popruh s karabinkami.
Nůžky, špendlíky (doporučuji dlouhé na patchwork), křída a samozřejmě šicí stroj a nitě. Byla jsem vděčna za to, že mám u šicího stroje „kráčející“ patku, jelikož jsem prošívala poměrně dost vrstev materiálu a také termolin. Díky ní mi materiál neutíkal pod rukama.

p01

 

POSTUP:
V prvé řadě přeměříme správnost délky výztuhy a rovnou ji upravíme na požadovanou výšku přepravky. Bude se to později hodit. Necháme si menší rezervu, aby se přepravka do hotové tašky vlezla.

p02

To stejné uděláme se šňůrkou, jistota je jistota :)

p04

Podle výztuhy odměříme látku, musíme přitom zohlednit, jak široký bude stahovací lem (pro Aladino Medium vyšel 9 cm).

p05

p06

Látku přiložíme, určíme si šířku tunýlku pro stahovací šňůrku a také šířku stahovacího lemu.  Pro kontrolu vložíme pruh termolinu a látku ustřihneme několik centimetrů pod ním. U Aladino Medium vyšla výška na 30 cm + rezerva ).

p07

Uprostřed ohybu si vyznačíme budoucí dírky pro šňůrky.

p08

A prošijeme je s nástavcem na knoflíkovou dírku. Dírky rovnou opatrně prostřihneme nůžkami nebo párátkem.

p09

Poté látku sešijeme po kratších stranách k sobě, vytoříme tak tunel. Použijeme jak rovný, tak entlovací steh, aby se látka nepárala.
TIP: v místě tunýlku pro šňůrku položte okraj látky a prošijte jej skrz, při protahování šňůrky tunýlkem se vám nestane, že by se zasekla zicherka.

p11Látku otočíme tak, abychom mohli dokončit tunýlek, stačí jej prošít podle dané linie, kterou jsme si určili ještě před sešitím konců látky k sobě. Vytvořeným tunýlkem protáhneme šňůrku pomocí větší zicherky.

p13

Šňůrku stáhneme a zabrzdíme. Výslednou práci nasadíme na přepravku pro kontrolu, jestli jsme dobře zvolili šířku stahovacího lemu.

p14

Poté stahovací lem vytovříme sešitím po dané lini, zároveň tím získáme hranu pro vložení zateplení.

p16

p16_2

Zateplení přišijeme podél hrany, ale také jej zajistíme na jeho koncích, ať se nám pak v tašce „nehne“.

Vyrobili jsme tak tělo tašky, tu opět pro jistotu nasadíme na přepravku. Pokud je všechno v pořádku, spojíme prošitím všechny tři vrstvy, čímž opět zajistíme zateplení proti posunu. Ostřihneme přebytek látky cca 1 cm od švu.

p17

p18

Nyní je na řadě dno, u Aladinky stačí přepravku rozložit a obtáhnout křídou tvar.

p19

 

Mezi dvě vrstvy látky vložíme zateplení, zašpendlíme a prošijeme.

p20

Dno obstřihneme, přišpendlíme k tělu tašky a sešijeme. Je to trochu náročnější práce a je možné, že díly k sobě nebudou pasovat přesně. Mně nevyšly asi o jeden centimetr. Stačí vytvořit záhyb a ten sešít.

p21

Sešijeme díly k sobě, doporučuji celý spoj oentlovat, pokud jsme to již neudělali na obou dílech před sešitím. Celou dobu jsme pracovali s taškou otočenou na rub.

p22

Výsledek našeho snažení, otočeno na rub.

p23

Nyní ušijeme klopu, je potřeba složit látku lícem k sobě a pod ni dát zateplení. Abychom docílili hezkého tvaru, použijeme hrníček a zakulatíme dolní rohy klopy. Látka je lícem k sobě, protože klopu šijeme po rubu.
TIP: pokud chceme mít přišitý suchý zip nebo zapínání tak, aby nebylo zvenčí patrné, musíme to udělat nyní. Doporučuji prošít látku i zateplení, je to pak pevnější. Volíme ten díl, který bude vevnitř.

p24

Prošijeme podle linie rovným stehem a oentlujeme proti párání.

p25

Obrátíme na líc a přežehlíme.

p26

Po okraji zvenčí můžeme klopu ještě prošít, zpevní se.

p27

Na klopu přišijeme suchý zip. Bohužel jsem neměla široký suchý zip, ale i s tenkým si lze jednoduše poradit.

TIP:  pokud nechceme, aby se nám suchý zip neustále motal do šátků a dalších věcí, na klopu přišijeme měkčí část zipu, háčky dáme na tělo tašky.

p28

Určíme si linii pro klopu a přišijeme ji tímto způsobem.

p29

Poté ji ohneme a znovu přešijeme, takto jsme elegantně a rychle vyřešili začištění klopy.

p30

Do těla tašky vsuneme přepravku a podle vlastního citu předkreslíme křídou umístění uchou i suchého zipu. Můžeme si vypomoci pravítkem. Dáváme pozor, aby přepravka byla vložena správně.p31

Suchý zip umístíme dle citu.

p33

Stejně jako klopu přišíváme i úchyty s kovovými půlkruhy a samotná ucha. Umístění uchou volíme s ohledem na klopu.

p32

p34

p35

Taška je hotova, můžeme ji nosit jak za ucha, tak přes rameno. V druhém případě stačí ucha vložit pod klopu tašky. U tašky se dá samozřejmě zvolit i zapínání na sponu nebo jiný tip zapínání. Lze vyrobit ucho jen přes rameno napevno nebo jen ty do rukou, záleží na potřebách každého z nás.

p38

p40

p36

p41

p37

Tak ať dobře slouží :)
atti