(archiv potkan.jinak.cz)

Slovo hamaka pochází z anglického japonštiny, jedná se o kus látky pověšené v kleci. Nejčastěji se upevňuje pod stropem klece, ale dá se umístit i v rozích a to v jakékoliv výšce (trojúhelníkové hamaky). Dá se vyrobit i hamaka, kterou zavěsíte do prostoru.

Hamaky lze vyrobit jednoduše i složitě, záleží jen na vás, kolik energie a času do toho vložíte. Upevnění hamak je možné udělat na šňůrky, ale pokud máte v kleci likvidační typy, tak břele doporučuji použití zavíracích špendlíků (zicherek).

Zde najdete několik návodů na výrobu hamak.

Lenča

Materiál: látka je fleece, koupila jsem 30cm (šířku látky si nepamatuji, ale asi 120cm??),stálo mě to 52,50 :), to žlutý nebo zelený je normální látková stuha, šířka 2cm, cena 9Kč/metr. Kroužky stály 1,50 Kč/ks, kupovala jsem druhý nejmenší. Háčky 3Kč jeden.

material

krouzky

Postup: „vystřihla jsem látku dle požadovaného tvaru, stuhu jsem v půlce přeložila a přejela nehtem, abych, až to budu přišívat k fleecu, měla nějakou osu. Pak jsem po sedmé v životě po roce sedla ke stroji a hned ten první je takový zmršený. Stuha a fleece jsou rozdílný materiály, fleece se natahuje, takže stuha je po přišití nakrabatělá, ale potkanům to nevadí :) Nejdřív jsem přišila spodní stranu, kam nebude moc vidět, pak horní, kterou jsem musela hlídat, protože to šlo ztuha (ne stuha:-)), pořád to ujíždělo kamsi. No a pak tam na konci jak to vyjde udělám očko, ustřihnu a stejným způsobem jedu další stranu. Do očka se vsune kovový kroužek, který se zavěsí za kovový háček a hamaka je na světě:) 
Na obrázcích vidíte výrobu trojúhelníkového hamaku a hamak obdélnikový.“

hamak2

koncovka

koncovka1

 

Pafka

Materiál: většinou nastříhané bavlněné tričko, provázky.

Postup: látka se upevní za rohy provázky.

hamak_pafka

attilien – hamaka z hadru na podlahu

Materiál: hadr na podlahu, spínací špendlíky (ano, zicherky :))

Postup: hadr nastříhám do požadované velikosti, na rohy umístím spínací špendlíky, zavěsím do klece zapnutím špendlíků. Chunky váží asi 350 gramů, u těžších potkanů to nemám vyzkoušené, nezaručím se že se špendlíky neotevřou a nezpůsobí zranění.

atti_material

attilien
 – džínová hamaka

Materiál: džínovina, textilní proužek – „krepovka“, kovové kroužky do textilu s razidlem, zicherky na upevnění hamaky do klece (může být i něco jiného).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Postup: vystřihneme požadovaný kus látky a obšijeme ho keprovkou, do rohů narazíme kovové kroužky a můžeme ho dát do klece. Výroba této hamaky je velmi snadná a džínovina snese opravdu mnoho, stačí jej jen přepírat ručně nebo v pračce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA