Sputnik je jeden z nejoblíbenějších kousků v potkaní kleci. Prodává se ve dvou velikostech a více barevných provedení. Často se však setkáte s šedočernou kombinací. Pokud tedy chcete barevný, je potřeba pátrat v nabídkách eshopů a nebo se jednoduše zeptat ve svém oblíbeném.

10474258_10202818824337068_5761805327566300171_n-2

Z vlastní zkušenosti doporučuji zakoupit rovnou velký sputnik XL, cena se pohybuje zhruba od 140 korun za kus, menší sputnik začne být potkanům brzy těsný. Velikost velkého sputniku je 29 x 26 x 19 cm. Skládá se z dvou částí, spodní díl je větší a je opatřen úchyty, kterými se připevní ke kleci. Druhá část pasuje do spodního dílu a aby sputnik držel ideální tvar, je potřeba ji tam „zacvaknout“. Sama používám jak otevřený, tak zkompletovaný sputnik. Není nutné dávat horní díl, dokonce je lepší jej vynechat ve chvíli, kdy ochočujete mláďata a nebo řešíte kousavé zvíře. V otevřeném sputniku si nebude tolik hlídat svůj prostor. Horní díl sputniku můžete volně položit na dno klece, potkani jej rádi využijí i tam. Stejně tak jej můžete dát na klec zvenčí a nebo kamkoliv, kde budete chtít myšákům poskytnout schovku.

sputnik4 sputnik1

Sputnik se zpravidla připevňuje pod strop klece, ale ve velkých hlecích se při troše šikovnosti může připevnit pod patra. Pokud používáte původní roštová patra v kleci a máte je zakryté například linem (nezapomínejte, že rošty způsobují otlaky), je možné sputnik dát i pod patro. Tam je možné dát i malý sputnik jako „samotky“ pro odpočinek od ostatních :)

Viděla jsem a vyzkoušela i zavěšení na stěnu klece. Dá se to, ale místa tam moc není, s tím počítejte. Je to spíš legrácka a možnost prolézačky, ale ne vždy má člověk sputnik navíc.

Pokud chcete sputnik využít v maximální možné míře, je možné provrtat otvory i v horní části sputniku a použít ji samostatně. Pokud k upevnění použijete drát jako já, je potřeba ohnout konce, aby se o něj nikdo nepoškrábal. Tato varianta je pro méně zvířat než klasický sputnik. Ale samotář Monty je spokojený.

sputnik6

sputnik3

sputnik7

Horní část sputniku jsem přiložila na ukázku pod poličku. Dá se tam jednoduše přivrtat. Musíte však myslet na to, aby se potkan bezpečně dostal dovnitř i ven. Na tomto místě bych volila připevnění sputniku co nejblíže okraji poličky.

sputnik2

Jedno malé doporučení. Potkani jsou tak trochu prasata, takže neuškodí, když do dna sputniku vyvrtáte pár malých děr, umožníte tak odtok moči. A pokud se vám stane, že se ulomí úchyty, nahradíte je jednoduše drátkem nebo stahovacím páskem.

Sputnik lze potkanům dát jen tak, kdo jim chce přilepšit, může do sputniku dát kousky měkké látky (ať se ale netřepí a potkan se nezamotá do nití). Počítejte s tím, že brzy budete látku vyměňovat kvůli moči. Dost možná potkani látku vyhodí a nastěhují si do sputniku podestýlku.

A konečně, kolik potkanů se vejde do sputniku? Jeden a více :) Moje čtyři holky se tam nacpou v pohodě, ale jinde si jej může zabrat jediná dominantní myš. Určitě se vám tam nacpe klidně pět, šest potkanů, jen je potřeba pořádně vydechnout 😀

autor textu: Katka atti Kreidl