Před koupí samotných mazlíčků je potřeba dobře promyslet, jaké pohlaví zvolit – tedy jaké pohlaví vám bude nejvíce vyhovovat. Ačkoliv se to nezdá, mezi samicí a samcem existují povahové rozdíly. Stále si nejste jisti zda vybrat holčičky či kluky? Pokračujte ve čtení :) .

1932545_555966204511061_1588079334_o

V první řadě musím podotknout, že si k sobě vybíráme pouze jedince stejného pohlaví. K samci tedy kupujte opět samce, k samičce se sluší další kamarádka. Nikdy nechováme po párech (mix pohlaví)! Samička může zabřeznout každé 4 dny, březost pak trvá přibližně 21 – 23 dní. Ihned po porodu může opět zabřeznout – to se bude opakovat, dokud nezemře vyčerpáním. Nesmíme také zapomenout, že v jednom vrhu se může narodit až 20 mláďat (nejvyšší zaznamenaný počet mláďat v chovatelské stanici byl 22) a najít každé dva měsíce nové domovy kupě mláďat není nic snadného. Některá spojení mohou být také nebezpečná jak pro matku, tak i pro mláďata.

Samci

Rozdíl v chování se projeví časem, většinou až po skončení puberty. Miminka jsou většinou ztřeštěná všechna :) Potkaní kluci se pak stávají línějšími – více odpočívají a lenoší, většinou nejsou už tak aktivní jako samičky a více než samičky vyhledávají fyzický kontakt s lidmi. Obecně platí, čím starší kluk je, tím větší mazel se z něj stává. Dospělí potkaní kluci bývají výbornými mazlíčky i k malým dětem (zvláště samečci z linií, které jsou „hadrovou“ povahou vyhlášené), často si nechají líbit i trochu drsnější mazlení, někteří bývají v ruce naprosto vláční až hadroví a nechali by na sobě téměř dříví štípat.

Jsou větší tělesné stavby (mohou mít klidně i 800g aniž by se jednalo o obezitu), mohutnější, klidnější a především o dost línější než samičky. Rádi se mazlí a jsou to náruživí jedlíci. Jsou však více cítit a často značkují to, co se jim líbí.

ivetafrantkiova1795730_555966457844369_1268186416_n
362_421908327860912_162159111_nIMG_1418

Samice

Oproti samcům bývají menší a jemnější ve stavbě těla. Co se týče povahových vlastností, pak samičky bývají velice aktivní, zvídavé, rychlé, uskákané, a to někdy až do té míry, že „nemají čas“ se se svým pánem pořádně pomazlit. U všeho musí být, všechno musí vidět. Rády kradou a častěji mívají ničitelské sklony (rozkousané povlečení, dno klece,…).

Bývají také učenlivější a tím pádem vhodnější na různé aktivity – např. agility. Zkrátka jsou neustále v pohybu až do vysokého věku. Některé samičky bývají i trochu náladové, hlavně ve dnech říje.

katkakreidlIMG_4515IMG_5289

Toto je jen obecná charakteristika. Samozřejmě je možné narazit na línou a velice mazlivou samičku či na dospělého samce, se kterým „šijou všichni čerti“. Každý jedinec je individualita, má určité vrozené předpoklady, které se později buď potlačí nebo podpoří výchovou. Záleží z části na vnějších vlivech, jako je prostředí, ve kterém potkani žijí nebo způsob, jak je s nimi zacházeno. Ve vrhu, jehož oba rodiče jsou přítulní mazlíčkové je větší pravděpodobnost, že mláďata budou povahově po rodičích, avšak dopředu se to zaručit nedá. Dokonce i v jednom vrhu se vyskytuje mnohdy velká variabilita, co se týče povah jednotlivých mláďat.

Pokud jsou potkánci od brzkého věku mazleni a zvykají si na chod v domácnosti, bývají skvělými společníky. Stále častěji se začínají využívat jako zvířecí terapeuti právě pro svou mírnou a kontaktní povahu.

Autoři textu: Iveta Jarošová, (http://www.chslavan.webnode.cz/)

Markéta Strejčková, chs Od Pekelného strážce (http://www.odpekelnehostrazce.webnode.cz/)
Korekce: Markéta Čacká, chs Utahraptor (http://www.utahraptor.cz/)