Před krytím

Mladí potkani začínají být plodní už od 6. týdne věku a proto se v tomto období musí oddělit samčí mláďata od samiček, jinak by to mohlo vést k předčasnému nakrytí, což není pro samičky vůbec zdravé. Vhodnější je počkat, až budou potkani dostatečně fyzicky i psychicky vyspělí. Plná dospělost nastává až po dosažení půl roku věku. Teprve potom je možné určit, zda je potkan vhodný pro další chov.

U samců se často čeká déle a kryjí až po roce věku. Je to mimo jiné proto, že čím starší potkan, tím více informací máme o jeho zdraví a o zdraví linie, ze které pochází. Budoucí rodiče vrhu je potřeba dobře vybrat s ohledem na chovatelské cíle, kterých chceme dosáhnout, musí se vzít v úvahu další chovatelský přínos i to, aby k sobě byli jedinci genově vhodní.

Při samotném krytí je dobré počkat, až samice bude jevit známky říje. Ačkoliv je u nich možné někdy říji vyprovokovat přítomností samce, ne vždy se takové krytí podaří, navíc samice, pokud není v říji, může samce odhánět, bít a ošklivě mu ublížit.

Říje

Říjí pouze samice, samci žádnou říji nemají. Říje znamená, že se z vaječníku samice uvolňují vajíčka vhodná k oplodnění. U potkaních samic neexistuje nic jako menstruace u lidí, která je vlastně opakem říje (neoplodněné vajíčko opouští dělohu). U potkanic se říje opakuje každých 4 – 5 dní a mezi její charakteristické projevy patří toto:

  • Zvýšená aktivita, neposednost, samice nevydrží na jednom místě
  • Při doteku se samice prohýbá v zádech, nastavuje zadek, odklápí ocas či naopak v prohnuté póze na chvilku strne jako socha
  • Typické je i rychlé třepání ušima (vibrování), to je zejména patrné u standardního typu uší
  • V kleci naskakuje na jiné samice jako by byla samec, nebo naopak se nechá ostatními naskakovat jako při páření

Obvykle se říje objevuje k večeru, protože potkani jsou zvířata se soumračnou či noční aktivitou. Večer je také nejvhodnější období, kdy samici připustit samcem.

chs naranbaatar3

Krytí

Když samce pustíme k samici, nejprve si začnou vzájemně očichávat genitálie. Samice může samce různě dráždit, nastavuje se mu zadkem a vzápětí před ním s výraznějším zadupáním odskakuje jako klokan. Prohýbá se v zádech a třepe ušima, z čehož je samci velmi rychle jasné, že tato samička je svolná. Pokud samec ještě nekryl, může působit trochu nejistým dojmem či váhat, o co vlastně jde. Většinou na to ale velmi rychle přijdou.

08ccccb6993110a001e0 (300x200)

Samotný pářící akt je poměrně rychlý. Samec naskočí na samici, předními packami si ji přidrží v pase a pánví rychle a rytmicky několikrát přirazí. Samice zatím zůstává strnule stát prohnutá jako luk. Toto trvá několik vteřin, pak samec sklouzne a samici pustí. Po chvíli celý akt zopakují. Páření trvá většinou celou noc (pokud začne večer), v mezičasech si zejména samec, ale i samice čistí genitálie. Po vykonaném „díle“ samec často usíná společně na jedné hromádce se samicí.

Protože je krytí záležitost pár vteřin, nedoporučuje se venčit zároveň samce se samicemi. I když si člověk myslí, že to uhlídá, tak rychlý většinou není. Může pak dojít i k nechtěné březosti.

264842_168193853245322_565132_n (300x266)306373_292880397393875_1630782415_n

Březost

Zda samice úspěšně zabřezla není zpočátku nijak poznat. Sice se samicím po úspěšném nakrytí vytvoří v poševním chovu hlenová zátka, ale to není v domácích podmínkách nijak zjistitelné a ani veterinář nemá jak to poznat. Nedoporučuje se zjišťovat březost pohmatem, ačkoliv je toto možné a velmi zkušení chovatelé to umí, nevhodné prohmatání může způsobit jen maléry. Březost trvá v průměru 21 – 25 dnů, pokud samice začne rodit později, mohou vznikat různé problémy.

První známkou, že krytí bylo úspěšné, může být absence říje 4 – 5 dnů po krytí. Nicméně existují i samice, které se mohou tvářit, že mají říji a při tom jsou už březí. Někdy se objevuje narůžovělost a vystouplost cecíků. Dalšími známkami mohou být změny chování – milovaná a mazlící se samička může najednou začít být protivná a ohánět se zuby, pere se s jinými samicemi a pod.

Nápovědou může být také váha samice, v průběhu březosti postupně narůstá (zpočátku méně, později více). Dobrý tip je tedy samici předem zvážit a potom vážení zopakovat týden od pozorovaného krytí. V prvním týdnu je nárůst poměrně malý, řádově 5 – 30 g, v dalších týdnech jsou přírůstky vyšší. Mění se i tvar těla, jak samice nabírá na váze, zvětšuje se jí břicho zejména do stran, takže ke konci březosti samice připomíná shora hrušku.

Péče o březí samici je v zásadě stejná jako o samici nebřezí. Základem je vždy kvalitní strava. V průběhu březosti není vhodné samici překrmovat, přidávat jí příliš různé slazené mléčné výrobky či ji přecpávat vajíčky, sýry a masem. Zejména v prvních dvou týdnech březosti je zbytečné dávat nadbytečnou krmnou dávku, jednak se pak mohou mláďata vyvíjet překotně (což není zdravé a může vést ke komplikacím při porodu) a jednak i březí samice může ztloustnout a pak mít problémy dobře odrodit. Jak se mláďata vyvíjejí, tak děloha zabírá v břiše stále více místa a tlačí na ostatní vnitřní orgány, proto zejména ke konci březosti samice potřebuje snadno stravitelnou, energeticky vydatnou stravu, která v žaludku zabere málo místa, za to z ní dostane více živin.

10423746_334570333358394_9036037321137459943_nIMG_7954 (300x225)

 

Autor článku: Markéta Čacká, chs Utahraptor (http://www.utahraptor.cz/)