Kolik ve vrhu píská samiček a samečků pozná zkušený chovatel téměř ihned po porodu.
Neznamená to však, že po přečtení první věty poběžíte zkoumat vrh. I zde platí několik pravidel.
Po narození potřebuje matka se svými mláďátky klid, aby si odpočinula po porodu, aby navázala vztah s potomky atd. Do hnízda je dobré se podívat až pár hodin po porodu, zkontrolovat zda je samička čistá a má prázdné bříško (nemá v sobě zaseklé miminko) a zda jsou mláďata správně očištěná a nakrmená.
Zkoumat v tuto dobu pohlaví doporučuji opravdu jen zkušeným potkanářům, kterým samice naprosto věří a nebude pro ni sahání do hnízda žádným stresem.
Rozdíl mezi samičkou a samečkem poznáme v tuto dobu pouze vzdáleností pohlaví od řitního otvoru a velikostí papil (sameček má větší papilu dále od řitního otvoru, samička menší papilu blíže řitního otvoru).

2.

V pozdějším věku a při osrstění pohlaví určujeme také dle velikosti papil a vzdálenosti od řitního otvoru. Nicméně pokud si nejste doteď jistí, v určení pomohou viditelné cecíky u samiček, které jsou dobře viditelné na obou stranách bříška (mléčná lišta).

1.

Ve věku 5 týdnů, kdy je vhodné (a nutné) již oddělit mláďata od matky a rozdělit je dle pohlaví do skupin (aby nedošlo k nechtěnému nakrytí mezi matkou a syny, či mezi sourozenci) si pohlaví už nemůže splést nikdo.
Potkaní samečci se totiž již pyšní opravdu nepřehlédnutelnou výbavou :)

3.

Pro celistvost článku přikládám ještě fotografie dospělých jedinců:

4.

autor: Iveta Jarošová, Chs Lavan (www.chslavan.webnode.cz)