Potkaní mláďátka pohlavně dozrávají velmi brzy, již kolem 5 – 6 týdne věku. Proto samečci musí být včas odděleni od matky a sester, aby nedošlo k nakrytí. Většina chovatelů tedy umožňuje zájemcům odběr miminka v tuto dobu. V tomto věku jsou již mláďátka zcela samostatná a mohou se vydat do nových domovů :) .

Přechod do nového domova je pro potkánka samozřejmě stresující. Bylo vzato od matky, sourozenců a od svého ,,lidského“ kamaráda (chovatele), na kterého bylo zvyklé. Berte tedy v potaz, že než si na vás zvykne, bude to chvilku trvat.

Po přinesení dejte mláďátko do předem připravené klece a nechte ho do druhého dne v klidu. Ať se může v novém prostředí rozkoukat, prohlédnout si klec, zjistit kde má vodu či mističku s krmivem. Druhý den začněte se seznamováním.

Nejlepší metoda je tzv. tričková. Oblečte si staré tričko (kdyby se prcek pomočil či vykálel) a ,,šupněte“ ho pod něj. Potkánek bude ve tmě a v teple, což ho uklidní. Zároveň ale ucítí vás a pomůže mu to si zvyknout.

Dále si můžete vzít prcka jen tak k sobě na gauč k filmu a nechat ho v klidu, ať si vás sám ve svém tempu zkoumá a ohryzkává. Dobré je vzít mu z dosahu věci, za které se může schovat, např. polštáře. Důležité je na potkánka mluvit, aby si zvykl na váš hlas. Můžete si ho získat také nabízením dobrot z ruky či mu nabídnout jogurt z prstu.

Seznamování

Potkany chováme vždy nejméně po 2 jedincích stejného pohlaví. Pokud si domů nepřinesete dva sourozence, kteří se již znají, neuniknete seznamování. Obecně platí, že čím mladší zvířata seznamujeme, tím je to snazší.

Existuje několik způsobů jak potkany seznámit. Někdy seznamování proběhne hladce, někdy trvá i týden či dva. Není potřeba při prvním neúspěchu házet flintu do žita :). Zásadním pravidlem je, že první kontakt by měl proběhnout vždy na neutrálním území (tam, kde to starousedlík nezná a nebude si tak bránit teritorium).

Pokud vše proběhlo v poklidu, následujících pár dní ve ,,venčení“ pokračujte. Pokud nastaly šarvátky, je potřeba odhadnout vážnost situace. Prcci jsou v těchto případech hysterky, tak se nebojte, když bude prcek ječet. V zásadě platí, že dokud neteče krev – neoddělujte. Seznamování se tak naruší a můžete začít od znova.

IMG_169608cccb343e3410a001e0

Pokud starousedlíci miminko nahlas očuchávají, přetáčejí na záda a všemožně po něm dupou, nic se neděje, všechny tyto projevy jsou v pořádku a jen mu ukazují místo v hierarchii. Jestliže však vidíte, že potkan jde vysloveně po krku či dojde k závažným tržným zraněním – oddělte a počkejte do zahojení ran. Poté zkuste velmi opatrně seznamování znovu, přičemž mimčo nejprve seznamte s ostatními nekonfliktními obyvateli klece a ,,agresora“ si nechte až nakonec. Pokud mládě bude už jedna ruka s ostatními obyvateli a načichne jejich ,,pachem“, dominantnější potkan ho přijme snáze. Můžete si přichystat rozprašovač s vodou a v případě že se dominantnější bude chystat k útoku, postříkat ho, což odvede jeho pozornost.

08cdcceb0add10c80258equilibrium1

Další dobrou metodou bývá přepravková metoda– dáte všechny potkany do přepravky a vyrazíte na výlet. Stres sbližuje :) .

 08ce08a1432410c80258

Pokud máte zvířata již starší, osvědčené je pořídit si prcky rovnou dva. Budou si hrát a dovádět spolu a starší nebudou tolik otravovat. Většinou však probíhá seznámení lehce a nemusíte se tedy zbytečně obávat rozšířit si smečku o malého uličníka.

Druhou fází je sesmečkování v kleci.

Pokud proběhlo seznamování na neutrálním území na jedničku, můžeme přestoupit i k tomuto bodu. Klec předem důkladně vymyjte a klidně i přestavte vybavení. Poté do ní vpusťte nováčka, aby se mohl rozkoukat a v kleci zanechal svůj pach. Teprve teď přidávejte ostatní spolubydlící – nejvíc dominantní zvíře nechte nakonec.

Autor textu: Iveta Jarošová, chs Lavan (http://www.chslavan.webnode.cz/)
Korekce: Markéta Čacká, chs Utahraptor (http://www.utahraptor.cz/)