Pro začátek si povíme pár základních rozdílů ohledně stavby těla a výskytu těchto živočichů.
Začnu u krysy obecné, která byla postupem času z našich končin vytlačena právě potkanem.

  • Poznáme ji podle tmavšího- šedočerného zbarvení, menšího vzrůstu, špičatějšího čumáku a větších boltců. Oproti potkanovi má krysa také delší ocas a štíhlejší vzhled. Ocas je zpravidla delší než tělo.
  • Krysy obývají především sušší prostory jako jsou půdy, sklady a stodoly.
  • Jsou to převážně býložravci, živočišnou potravu si dopřejí jen zřídka.

Potkan obecný se na našem území objevil až po kryse, avšak díky jeho odolnosti a dravosti pro něj toto stvoření nebylo dostatečně silným konkurentem a tak boj o území vyhrál. Postupně se rozšířil po celém světě, zaplavil kanály a stoky, a přenášel nemoci. Čím víc přibývalo potkanů, tím víc se o ně lidé zajímali, hubili je a cvičili proti nim psy, ale byli tu i tací, kteří se pokusili potkany chovat. Netrvalo dlouho a potkan zaujal i vědce, stal se pokusným zvířetem, začal se šlechtit do mnoha barev a variet. Potomci těchto pokusných původně divokých potkanů se už dnes označují jako potkani laboratorní.

  • Potkan obecný je o něco větší a zavalitější než krysa, zbarvený více do hněda se světlejším břichem. Délka ocasu nepřevládá nad délkou těla, čumák je tupější a ušní boltce menší.
  • V oblibě má vlhčí místa, jako jsou oblasti bažin, kanály, odpady a podzemní stavby ať už v přírodě či v budovách.
  • Je to všežravec.

Na závěr bych chtěla říct, že ať už na ulici potkáte krysu (dnes už skoro bez šance) nebo potkana, v žádném případě na něj, milí milovníci těchto zvířátek, nezačněte šišlat, pokoušet se ho hladit nebo ho brát domů. To ať Vás ani nenapadne. Divoký potkan, tedy potkan obecný, by ve Vašem chovu udělal neplechu, jakou si ani nedovedete představit. Takový host by pro Váš domov mohl znamenat nejen zanesení blech, či jiných kožních, ale i vnitřních parazitů. Nemluvě o kousancích a škrábancích, skrz které byste si zanesli nějakou infekci.

Autor textu: Alexandra Tučková, Čs Myšmaš