Nadchází velký den, jdeme si vybrat svého potkánka. Ať už jsme si vybrali myšáka v chovatelské stanici a nebo si ho jdeme koupit do zverimexu, je nutné dát pozor na několik věcí, abychom po přinesení domu nebyli překvapení a smutní. A zvlášť u zverimexových potkánků je tato kontrola potřeba udělat důkladně.

Na co se tedy máme zaměřit?

Prostředí

Pokud máme možnost, podíváme se, kde potkánek bydlel před tím, než se pojede nastěhovat k nám. Pokud nás chovatel nepozve k sobě domu, nepropadáme panice. Vzhledem k tomu, že chovatelé mají své potkany doma, ne každý si pozve na návštěvu cizí lidi. Už se staly případy, kdy došlo k odcizení majetku a proto většina chovatelů předává své odchovy „na ulici“. Není v tom nic osobního, ale v dnešní době ani nic divného. Jako kompenzaci mají chovatelské stanice ve většině případů na svých webových stránkách vyfoceno, jak jejich základna vypadá a v jakých ubikacích potkani žijí, v čem se přepravují.

299776_283926381622610_1399266_n

Naproti tomu ve zverimexech, na burzách a podobných místech, kam si jdeme koupit potkana jinak, než po předchozí rezervaci, vidíme přesně, jak se potkani a mláďata mají. Zajímáme se tedy především, zda jsou oddělená pohlaví. Bohužel, i když oddělení jsou, neznamená to, že tak byli celou dobu a vždy je zde riziko, že si přineseme domů „kindervejce“ v podobě březí samičky. Je tedy nutné, abychom si přinejmenším zkontrolovali, zda samička nemá kulaté bříško a nemá postavu hruštičky. Sice i když vybereme samičku, která je štíhlá, nezaručí, že není březí, ale alespoň jsme domu nepřinesli očividně těhotnou samičku a je zde šance, že nebudeme muset řešit případný odchov mláďat.

zverak2

Také se podíváme, zda zvířata vypadají alespoň na první pohled zdravě, nebude žádný myšák divně polehávat a že se z ubikace neozývá pšíkání a jiné podezřelé zvuky.

IMG_0042 (300x231) 08cd1bf1702b10c80258

Pohlaví

Chovateli by se nemělo stát, že by nám předal jiné pohlaví, než jsme si objednali. Ve zverimexu se naopak velmi často stává, že prodávající se nepodívá nebo to nepozná, zkontrolujeme si tedy, že sameček, kterého jsme si vybrali, má pod ocasem „kouličky“ a naopak samička pod ocáskem nemá nic. Již u dvoutýdenního mláděte je pohlaví velmi dobře poznatelné.

IMG_0523 (283x300) IMG_0545 (300x292)

               SAMICE – 10 dní                                               SAMEC – 10 dní

Srst a kůže

Prohlídneme si kožíšek, zda není špinavý, urousaný, olepený nebo zda neobsahuje živé nájemníky. Tedy jestli v srsti nejsou pohyblivé „tečky“. Také se přesvědčíme, že potkan nemá žádné stroupky, hlavně za ušima, na krku a pod bradou. Stejně tak „pupínky“ na uších nebo přímo zkroucené a celkově hrbolatá ouška jsou nežádoucí. Dále se zaměříme na kousance, bouličky, případný podivný zápach. Ve velkochovech se neřeší seznamování potkanů a platí zde pravidlo silnějšího. Potkani mohou být z různých šarvátek zraněni a mohou mít jako následek abscesy. Zvlášť u bezsrstých potkanů je toto velmi dobře viditelné.

IMG_5780 (300x225)

kožní forma svrabu

Nachlazení

Prohlédneme si čumáček, zda je čistý a není červený od porfyrinu a že z něj nic neteče. Pokud čumáček čistý není, je červený a olepený, většinou to znamená, že potkan je nemocný, ať už „jen nachlazený“ nebo může být nemoc horší. Velmi často je nachlazení provázeno i porfyrinem u očí a častým pšíkáním, vrkáním a zrychleným dýcháním.

Povaha

Ustrašenost a agresivita je nežádoucí. Neměli bychom si vybírat potkana, který se očividně bojí ruky a třeba i ze strachu zaútočí. Nelze zaručit, zda se nám podaří potkana vychovat a vymazlit tak, aby si na naší přítomnost zvykl a z každého doteku nebyl ve stresu. Naproti tomu chovatel nám předá potkánka vymazleného, zvyklého na běžný ruch domácnosti a jako bonus někdy zvyklého i na jiná zvířata (pes, kočka).

I když se tento „manuál“ může zdát složitý, pokud se jím budeme řídit, ušetří nám mnoho starostí. Ať už s veterinární péčí nebo s nervy, že potkánek přinesený domu není takový mazel, jakého jsme čekali.

Hodně štěstí při výběru.

Autor článku: Věra Kabrdová, chs Womi´s Rats (http://womisrats.webnode.cz/)