Základem krmení potkanů v domácnostech je krmná směs. Hlavní část krmné směsi by měla tvořit směs obilnin a různých semen. Jako zdroj sacharidů a tedy energie slouží obilná zrna (hlavně pšenice, oves, ječmen) a výrobky z nich (např. vločky, kroupy, burizony). Ze semen se často používají semena olejnin (slunečnice, lněné semínko…) jako zdroj tuku. Další vhodnou položkou jsou některé luštěniny (např. hrách, cizrna), vhodný zdroj většího množství rostlinných bílkovin. Potkan nezbytně potřebuje k životu i bílkoviny živočišné, ty je možné do směsi dodat ve formě sušeného masa, blešivců (gammarus) nebo kvasnicových granulí. Náhradním zdrojem mohou být i kvalitní granule pro kočky nebo psy, zde je ale potřeba si pořádně přečíst složení, jednak levnější granule obsahují velký podíl obilnin a ty už má přece potkan ve směsi, jednak se v nich používají barviva a konzervanty s potenciálně rakovinotvorným účinkem. Pro zpestření krmné směsi je možné použít semenec, svatojánský chléb, ořechy, šípky, sušené ovoce či zeleninu. Alternativou ke krmné směsi jsou potom kompletní granule pro potkany, které mají tu výhodu, že všechny kusy jsou stejné a potkan si nemůže vybírat chutnější sousta na úkor těch méně chutných.

IMG_5805 (400x300) IMG_5792 (400x300) IMG_5793 (400x300) IMG_5794 (400x300) IMG_5799 (400x300) IMG_5801 (400x300) IMG_5802 (400x300) IMG_5803 (400x300) IMG_5804 (400x300)

K základu krmení je potom možné potkanovi přilepšovat, ale s rozumem. Potkani mohou většinu mléčných výrobků, celá vejce i se skořápkou (ale tu většinou nesežerou) a také cokoliv od masa, včetně kostí, chrupavek a kližek. To ale neznamená, že tohle všechno musí dostat každý den! Bohatě stačí 2 – 3 krát do týdne něco z toho. Každý den je možné dávat pouze některé druhy zeleniny, jako je mrkev (včetně natě, pokud ji žerou), okurka, čínské zelí, rajčata… Z ovoce jsou vhodná jablka, meloun, jahody, banány. U ovoce ale musíme počítat s tím, že obsahuje relativně dost sacharidů. Z dalších „přilepšení“ mohou potkani dostávat třeba pampelišky, oblíbení jsou i živí mouční červi. Pro obrušování hlodáků je možné dávat kvalitní suché pečivo (ne plesnivé) nebo větve ovocných stromů. Někdo dává rád potkanům i různé kupované pamlsky, tady by se ale měl vyhnout přibarvovaným kouskům tuku a cukru a raději sáhnout po zdravých pamlscích typu Candies.

IMG_5797 (400x300)IMG_5798 (400x300) IMG_5800 (400x300)

Kromě toho, co budeme potkanovi dávat, je důležité i jak mu to budeme dávat. K čemu je mít vyváženou směsku, když majitel dvakrát denně chodí dosypávat, jen aby potkanovi něco nechybělo? Rozhodně také neplatí, že co se dává mimo „hlavní“ jídlo, tak se to nepočítá. I pamlsky je potřeba brát v úvahu při sledování krmné dávky. Sebelépe sestavená základní směs nepomůže v případě, kdy majitel mimo směsi „podstrojuje“ potkanům každodenně kousky oslazeného tuku. U některých pamlsků ze široké nabídky krmení pro zvířata opravdu platí, že i jeden kousek denně je příliš. Nejde tedy jen o to, co jíst, ale taky kolik a jak často. Musí se také vzít v úvahu i nároky na množství energie, které potkan potřebuje, není to u každého potkana stejné. Lenivý samec využije méně energie než akční samička, bezsrsté variety potřebují energie o něco více, protože mají velké ztráty tepla, záleží také na individuálních schopnostech metabolismu – i při stejné dávce stejného krmiva může být jeden potkan tlustší než druhý. Nároky na energii a složení krmné dávky se také mění v průběhu života potkana.

Mláďata a kojící samice potřebují v krmení zvýšený podíl živočišných bílkovin, mláďata proto, že rostou, kojící samice zase aby měly z čeho vytvořit dost mléka. Tato potřeba se u kojících samic postupně snižuje zároveň s tím, jak se mláďata jsou schopná živit samostatně. Mláďata nejvíce rostou do cca 4 – 5 měsíců věku, poté se jejich potřeba živočišné bílkoviny snižuje. Ke stáru je potom příliš mnoho živočišné bílkoviny spíše na škodu, může dokonce poškozovat ledviny. Staří potkani potřebují snadno stravitelnou potravu.

Je můj potkan tlustý?

Protože víme, že tlustí potkani mají mnohem více zdravotních problémů než ti v optimální kondici, rozhodně nechceme, aby naši potkani tlustí byli. Jak to ale poznat? Často se lidé ptají „Je můj potkan tlustý, když váží 500 g?“ Na takovou otázku ale neexistuje jednoznačná odpověď. Jsou samice, které budou při této váze tlusté, zatímco pro samce je taková váha na dolním konci rozpětí průměrné váhy. Dobře rostlý samec může vážit i 750 g aniž by byl tlustý. Záleží tedy také na velikosti těla, potkaní samice obecně bývají menší než samci. Je tedy dobré se zaměřit na celkový dojem a vzhled.

Podváha

Potkan je příliš hubený, když jsou na první pohled vidět některé části kostry. Páteř na hřbetě ostře vystupuje, jsou viditelná žebra, ocas je kostnatý, kyčle viditelné. Břicho bývá vtažené. Naštěstí se se zvířaty s podváhou příliš často v chovech nesetkáváme, většinou jen u starších zvířat, kterým už neslouží tak dobře metabolismus, často mohou mít i různé zdravotní problémy (se zuby, nádory atd.)

64275_407534662727780_9190208605058517861_n (300x224) (2)

Optimální kondice

Páteř a žebra by měla být hmatná, ale ne viditelná. Ocas by měl být na pohmat obalený tukem, ale stále je možné cítit obratle. Pokud se potkan natáhne a skloní hlavu, vystoupí mu lopatky. Břicho potkan nevláčí po zemi, při normálním pohybu se dotýká podkladu pouze končetinami a ocasem. Tak by měl potkan vypadat v ideálním stavu.

IMG_2333 (400x292)

Nadváha

Páteř ani žebra se nedají pod vrstvou tuku nahmatat. Ocas je tlustý. Za předními končetinami se tvoří záhyby, „špeky“. Při větší nadváze potkan vůbec nedokáže zvednout břicho nad podložku. Pokud potkan místo přiběhnutí k majiteli spíše pomalu přiteče, je příliš tlustý.

IMG_3744

Autor textu: Markéta Čacká, chs Utahraptor (http://www.utahraptor.cz/)