(archiv potkan.jinak.cz)

„Květáčkovo single apartmá“

Podomácku vyrobená klec, svařený rám, pozinkovaná vana ,80x40x80 cm. Dřevěné vybavení klece vlastní výroby, celkové výdaje 835 Kč.

8

Materiál:
Ocelové profily 10x10x1 – 6m cca 75,-
Ocelové profily 20x10x1 – 12m cca 180,-
Překližka tl. 4mm 2m2 cca 300,-
Pletivo 19x19x1,5 2m2 cca 180 ,-
Panty, šupák, barvy, šroubky cca 100,-
celkem 835,-

(pozn. nutnost svářečky – popř. lze i sešroubovat)

Postup:

Rám
Nejprve bylo potřeba nařezat ocelové profily na požadované délky, to jsem zvládl celkem dobře sám. Doporučuji na každý řez přidat tak 2-3 mm – lepší pak něco odbrousit než navařovat (můj případ). Dále pak celý rám svařit – není špatné dodržet kolmosti a rovnoběžnosti :-)) lépe se pak montují další věci. Nakonec jsme svařili rámeček dveří a přivařili na něj dva panty. Nyní je docela dobrý čas na obroušení a očistění celého svařeného rámu. Na očištěný rám jsme napájeli mosazí nastříhané obdélníky pletiva, včetně rámečku dveří. Bohatě stačí pájet každý pátý drát. (při určování celkových rozměrů je dobré počítat s celými násobky rozteče ok na pletivu pro snadnější připevnění na rám.) Poté jsem natřel celý rám včetně pletiva .. pletivo by asi nebylo nutné natírat, protože je pozinkované, ale pro mě bylo snažší to natřít celé „sakumprásk“ .. barva černá vodou ředitelná akrylátová (hygienicky nezávadná) .. Květík naštěstí nemá vůbec tendence okusovat pletivo či rám … což se nedá říci o domečku :-) Do rámu jsem navrtal díry pro šrouby pantů po přiložení dveří (celá přední stěna).

Překližkové stěny
Z desky jsem si nařezal potřebné obdélníky překližky, zabrousil a natřel hnědým luxolem, aby byla překližka všude stejně barevná. při použití pěkné překližky stačí nalakovat jen bezbarvým lakem (bylo by to možná i hezčí.) já jsem nalakoval už probarvenou překližku – vodou ředitelný lak na dětské hračky – opět není problém s okusováním, nebo se nemá jak dostat na hrany desek a v ploše to bohudík nedokáže rozhryzat :-)) Zaschlé překližkové obdelníky jsem svrtal a sešrouboval s rámem pomocí samořezných zápustných šroubů.

Smontování
Na rám jsem přišrouboval dveře pomocí navařených pantů a šupák na spodní profil dveří (opět samořezné šroubky). Jako protikus jsem použil obyčejné šroubovací očko. Viz. obrázky Ze zbytků překližky jsem vyřezal lupinkovou pilkou patra s „důmyslnými“ otvory pro snadnější průlez z jednoho na druhé … což nebylo vůbec potřeba, protože Kvítek s oblibou leze přímo po pletivu :-)) Tyto patra jsou nalakována bezbarvým lakem pro snadnější údržbu … zatím nejsou vůbec okousaná :-)) První patro je položené na ocelovém profilu a vzadu přišroubované do zadní stěny a druhé polopatro stojí na tlusté „kuří“ nožce a je s ní prošroubované. Obě patra jsou situovaná do vrchní třetiny klece, aby bylo možno ze spodu vytáhnout pozinkovanou vaničku (viz. obr) ve které jsou hobliny, domeček – pro „snadné“ čištění. Domeček je klasická dřevěná bednička s otvorem pro vlez, beze dna .. a nakonec i s otvorem ve střeše .. přikrytým dalším minipatrem, kde má dnes Kvítek misku na žrádlo – polovina kokosového ořechu přišroubovaná k prkýnku. Kameninovou misku na vodu má úplně nahoře .. aby do ní netahal hobliny . Další interiér klece se mění podle Kvítkovy a mojí nálady .. docela dost si vyhraje kupodivu s obyčejným řetízkem. Původní žlutý provizovní hamak byl nahrazen riflovým .. odepínacím…na háčkách ..

skoro vše lze vidět na obrázcích…

Zatím nenatřená konstrukce, celá přední strana klece je otvíratelná.

1 2
Natřená konstrukce již s dřevotřískou. Bez pozinkované vany.

02

Detail upevnění dvířek klece – navařené panty.

5

Detail zavírání dvířek.

7

Pohled do klece na patro a zařízení klece, způsob připevnění patra na zadní stěnu.

9

Detail připevnění hamaky a řetězu.

03

Domeček s malým patrem.

11

Domeček s nasazeným patrem.

10

Pozinkované dno.

13

Pohled na plně vybavenou klec.

8