OLYMPUS DIGITAL CAMERA(archiv potkan.jinak.cz)

zatím čeká na potkaní obyvatele.

Materiál:
Koupená klec, umělohmotné dno, ve výbavě byly umělohmotné police a roury, 80 x 50 x 79,5 cm. Doplněno o police, lana, žebřík.

Náklady:
Klec stála 3.300 Kč, lana 200 Kč, šrouby 50 Kč, žebřík 50 Kč, plus police (ze staré skříně), celkové výdaje asi 3.600 Kč

Snikch si koupil klec a přetvořil si ji k obrazu svému. Z původní výbavy ponechal umělohmotné patro. I když se nejedná o výrobu klece, i tak vám může přinést mnoho inspirace. Osobně na ni oceňuji zavěšená lana, průlez v horním patře a použití dlažební kostky, která by měla potkánkům obrousit jejich ostré drápky. Uchycení žebříku a hlavně pater je kapitola sama pro sebe, kdo z nás si nad tím nelámal hlavu…
Stejně jako ostatní chovatelé, připojil i Snikch kromě fotografií i svůj komentář.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Každý, kdo si pro svého potkana koupil klec v obchodě nemusí být nutně spokojený s jejím interiérem. Pro ty trochu šikovnější (radši napíšu „trochu šikovnější“, protože ti šikovní více si klec postaví sami) je potom jednoduché vzít tužku a nakreslit si, jak by ta jejich klec mohla vypadat. Já osobně jsem chtěl větší klec pro nové potkany. Její výbava byla dostačující, ale mně se nelíbila, tak jsem začal s přestavbou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na začátku je plánek. Je lepší pro lidi, kteří nemají tak dobrou pamě aby si zapamatovali jak má na konci jejich vysněný potkaní dům vypadat. Fantazii se meze nekladou, je ale třeba brát ohled na vlastní dovednosti.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pak přichází na řadu metr a minuty soustředěného přeměřování a zapisování. Jako všude, i tady platí ono zlaté pravidlo o dvojím měření. Před měřením je dobré si vyzkoušet rozmístění jednotlivých poliček, aby byla přístupná většina klece.

Pro uchycení poliček na místo jsem použil skobičky, tzv. obrtlíky.

srouby

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Montáž žebříku. Původně jsem chtěl použít na něm přišroubované háčky. Bylo je ale třeba upravit, a přitom jsem jeden zlomil. Plán B. Načrtl jsem si úhle, pod kterým žebřík přišroubuju k poličce.Pak přišla na řadu pila. Pak zbývalo žebřík zkrátit, aby se pohodlně opřel o dlažební kostku a nakonec ho přišroubovat. Musel jsem to udělat na místě, v kleci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Provazový přechod mezi poličkami připevním takto: Do obou polic vyvrtám otvory ve vzdálenosti průměru provazu. Samotný provaz, nebo spíše lano připevním k polici jakoukoliv možnou alternativou, a už to bude drát nebo cokoliv jiného, co přidrží lano na místě a potkan to nebude hlodat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Detail uchycení lana.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Zbývající nařezané, navrtané, k montáži připravené poličky pak stačí vložit do připravené klece.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uchycení lana pro šplhání zase nebyl takový oříšek. Stačilo ho kus rozplést do hlavních pramenů a skrz strop klece ho k ní přišmodrchat. K fixaci lana jsem použil umělohmotné smyčky, které se obvykle používají ke stahování kabelů do svazku. Z mých dosavadních zkušeností to bude dostačující. (moji stávající potkani do všeho jednou dvakrát kousli, a pokud jim to nechutnalo, tak to nechali být)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pohled zhora na klec. Čeká už jen na zútulnění v podobě hamaků, domečku a dalších věcí a hlavně na potkánky:)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA