(archiv potkan.jinak.cz)

obývají ji dva potkaní kluci – Eliáš a Mefisto Podomácku vyrobená klasická klec bez nosné konstrukce, umělohmotné dno na kolečkách, 37 x 55 x 113 cm, celkové výdaje asi 680 Kč.

cela2

1) materiál:na dno je použita pojízdná krabice s víkem ( 270 Kč), 2,5 metrů pletiva – samonosného, rozteč drátu asi 13 mm (metr stál 165 Kč), výška pletiva 1 metr. Vše z Bauhausu.

2) výroba:Pletivo jsme ohýbali přes stůl a pomocí různých prkének apod. (je to velké a špatně se s tím manipuluje) podle rozměru vnitřního okraje dna. Strany jsme „sešili“ stejně jako Attilien – ohnutim drátku zevnitř ven. Dole v rozích jsme to štípačkama „nastřihli“ v délce asi 5 ok. Vzniklé okraje jsme ohli (s trochou potíží) tak, aby se to dalo posadit na dno. Vršek jsme proměřili, vystřihli patřičně velký kus pletiva s vyčnívajícími drátky na připevnění. Střechu jsme připevnili obtočenim drátku dovnitř a zase ven (pomoci háčku na háčkováni). Dvířka jsou větší než díra, vždy se dá použít vystřižena „díra“ jako dvířka na jiném místě (pro menší otvor) – přišli jsme na to až když nám nějaké zbyly :)

Celá klec bez vybavení, pletivo je jemnější což má jednu nevýhodu – neprostrčíte prst nebo pamlsek. To se dělá poměrně často a tak nezbývá než pokaždé otevírat dvířka.

cela

Detail dna klece s nasazanou konstrukci. Odtré hrany jsou samozřejmě omotány motouzkem aby se zabránilo zranění zvířete a de facto i páníčků.

dno

Jediný větší problém vidím v uštipaných koncích – jsou hodně ostré. Dají se opilovat, ale trvá to dlouho a dělá to rámus. Vyřešila jsem to obmotáním tkalounu kolem okraje, ale stejně je podle mě dobré to aslespoň zhruba opilovat, tou látkou některé ostřejší drátky projdou (často rohové).

dvirka

Detail dvířek, dvířka nejsou připevněna drátkem jako u klece od Attilien, ale jsou poctivěvpřichycena očko za očkem. Vidíte taky detail ohnutí konstrukce přes dno.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Roh klece, každý drátek je obtočen kolem přilehající hrany klece.Na celé kleci je patrná maximálni snaha o bezpečnost zvířat.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na stropě umístěná dvířka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poličky z lepenky už nemám, moc se neosvědčila ani provizorně (potkani to pročůrali a rozkousali). Zatím to řeším mnoha hamaky různé rozmístěnými, zdá se, že potkanům to nevadí, řáděj si v tom ukrutně.

cela3