(archiv potkan.jinak.cz)

Obývají ji tři potkaní slečny – Chunky, Ellisea a Elvíra

Podomácku vyrobená skříňová klec, použita starší skříň o rozměrech 165 x 80 x 43 cm. Náklady na potřebný materiál 650 Kč, ve skutečnosti by stála daleko více, skříň, rámy dveří a práci jsem neplatila.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
1)Materiál: skříň měla dvířka, z kterých se vyrobila patra, střední dělící patro je ve skříni napevno, dvířka byla vyrobena zvl᚝ť
pletivo do dvířek – 160 cm – 140 Kč
plastové misky (pelíšek Elinek, miska na podestýlku) – 60 Kč
panty – 8 ks á 9 Kč – 72 Kč
petlice – 2 ks á 12 Kč – 24 Kč (nakonec použita jen jedna část)
konfirmáty (šrouby na upevnění polic) – do 18 mm dřevotřísky – 20 ks á 1 Kč – 20 Kč
samořezky na připevnění pantů – 20 Kč
očka na upevnění hamaků a lana – 30 ks á 2 Kč – 60 Kč
lišty na dvířka – 2 ks á 5 Kč – 10 Kč + lepidlo
bavlněné lano – 2O m, 200 Kč
samolepící fólie na oblepení stěn – 50 Kč

Co ještě budete potřebovat? Akumulátorovou vrtačku na vrtani otvorů pro konfirmátzy, přivrtání samořezek, vyvrtání otvorů (obyčejná vrtačka se nedá použít na připevnění pantů), tapetářský nožík na fólie.

2)Výroba: V prvé řadě se vyvrtaly potřebné díry na očka držící hamaky a lana, do stropu klece i do pater, dírky do zadní stěny skříně na připevnění žebříků a záchodku Chunky. Pak se připevnila patra, komfirmáty jsou natolik silné, že stačí dva, vrtaly se postupně, stačilo rozkreslit umístění patra vně i zevnitř skříně, připevnit první konfirmát a pak jen pevně držet aby se navrtal další. Dolní patro horní části s otvorem na misku není přivrtáno napevno, stojí na dřevěných hranolcích. Je to kvůli plastové misky na podestýlku. Není jisté, že bych za čas sehnala stejnou palstovou misku, pokud ne, bude stačit vyměnit hranolky. Patro je přes celou plochu skříně, takže se není třeba obávat pohybu. Dno jsem mohla mít velké, slepené na míru, ale rozhodla jsem se šetřit zdraví zvířat a zmenšit plochu podestýlky.

Po přivrtání pantů na dvířka se přistoupilo na připevnění dvířek do klece. Opět se postupovalo od jedné samořezky, poté bylo snažší přesně navrtat i další samořezky. Vyskytly se dva problémy, samořezky vystupovaly a tak dvířka nedovírala a uprostřed byla mezera (asi 8mm). První problém se řešil zahloubením otvorů v pantech, samořezky se tak dostaly hlouběji a dvířka šla bez problémů dovřít. Mezera nebyla tíživým problémem, ale i tak jsme ji zadělaly přilepením tenké laky zevnitř klece.

Na závěr se navrtala zástrčka, nakonec jsem nepoužila celou zakoupenou petlici, ale jen její část. Připevnila se na střední patro a dno skříně, do ní používám provizorně vařečku. Zašroubovala jsem ručně háčky na hamaky, přilepila jsem lištu na dvířka a nalepila proužky samolepící tapety mezi patra a stěny.

3)Vybavení: Většinu vybavení jsem mohla vzít ze staré klece (žebříky, záchodek, misky,…), pouze hamaky musím ušít nové, na míru, plastová krabička na pelíšek taky odpovídá té původní, je pevně zapuštěna do otvoru horního patra. Přibyde pouze lano a větve na šplhání.

Poznámky: Velkou výhodou bylo to, že mi přítelův otec sehnat skříň, nechal udělat dvířka a patra podle mých představ a koneckonců mi skříň s mou pomocí sestavil. Bez něj bych ji neměla, ještě jednou moc děkuji 😉

Patra, dvířka a lišty na dvířka. Patra z laminované dřevotřísky jsou po stranách opatřena dřevěnou lištou, nemají tak ostré hrany, přidá to i na vzhledu klece. Dvířka jsou slepena z dřevěných částí, ve kterých byl vyřezána drážka pro upevnění pletiva. To bylo přesně nastříháno a sevřeno do rámu před jeho slepením. Pletivo je natolik pevné, že nebylo zapotřebí jeho zajištění hřebíčky. Doporučuji použít dražší, ale pevnější pletivo, nevlní se tolik a neuvolní se.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Konfirmáty, samořezky, očka na hamaky, petlice a lano. Z petlice se nakonec použil jen menší díl.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Akumulatorová vrtačka, některá patra mají ze spodní strany vyvrtané otvory na očka pro hamaky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Police jsou na svém místě, bílé patro v horní části ještě potřebuje vyřezat otvor pro plastové dno.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Detail horního patra, otvor na misku je vyřezán přesně, napravo jdou vidět malé dírky na přichycení žebříku drátky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Žebřík je připevněn měděným drátkem, musí se opřít alespoň jednou stranou o patro aby pevně držel.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pant držící dveře, zároveň jde vidět detail rámu dvířek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Detail pantu při zavřených dvířkách, počítejte s mezerou pokud si ho nenecháte zanořit do dřeva.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dřevěná lišta přilepená na rám dvířek, tolik užitku za pár korun :) Přilepte ji třeba Patexem nebo Chemoprénem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Patro oblepené samolepící fólií, měla by zabránit proniknutí moči do materiálu pater a jeho načichnutí.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na zadní stěně byly dvě takovéto díry, dá se lehce zalepit, takže nevzdávejte koupi i takovéto skříně, díry nejsou žádný problém.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

U „holek“ to prozatím vypadá takto, přepravku nahradí celé patro s otvorem pro plastové dno na podestýlku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Horní část se zavřenými dvířky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA Dolní část, nahoře je již nové patro s vyřezaným otvorem a lavorkem s podestýlkou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zajištění dvířek, postačí i obyčejná vařečka.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA