(archiv potkan.jinak.cz)

Obývaly ji tři potkaní slečny – Chunky, Ellisea a Elvíra

cela

Podomácku vyrobená klasická klec bez nosné konstrukce, umělohmotné dno, 65 x 45 x 115 cm, materiál 350 Kč + police.

1) materiál: umělohmotné dno pro ptačí klece ( 65 x 45 x 15 cm, 50 Kč), 3 metry pletiva – nikoliv králičího, ale samonosného, rozteč drátu asi 19 mm, síla drátu asi 1,2 mm (metr stál 90,- Kč).

2) výroba: prvním krokem bylo ohnutí pletiva do požadované velikosti, ta se řídí logicky podle rozměru dna. Původně jsem chtěla klec o něco snížit, ale nakonec zůstala na původní výšce pletiva. Pletivo jsem ohýbala o hranu stolu, používala jsem přitom kombinačky. Nejprve jsem ohnula pletivo o hranu a poté ohyb zpracovala kleštemi, aby byl zřetelný a dobře zapadal do dna. Upravila jsem tak všechny stěny, průbežně jsem přikládala konstrukci ke dnu, abych si byla jista, že bude sedět. Máme-li všechny stěny hotové a pasují nám ke dnu, přikročíme ke konečnému zkrácení celého pásu pletiva tak, že na počátek pletiva napojíme jeho konec pomocí drátu z pletiva. Spoj provedeme pomocí vodorovných drátu, které ohneme za vertikální drát z počátku pásu.
Konstrukce vypadá poměrně nedůvěryhodně, stěny nejsou rovné (to je způsobeno stočením pletiva v obchodě), vyrovná se vložením polic.
Přistoupíme ke vložení stropu, to bylo pro mě asi nejnáročnější, takže se obrňte trpělivostí. Ze zbytku pletiva jsem kleštemi upravila obdélník odpovídajícím rozměrům konstrukce, nechala jsem dráty na připevnění stropu ke konstrukci. Když je strop připevněn, přistoupíme k vytvoření dvířek. Zvažte předem, odkud budete chtít do klece přistupovat a jak velká budou. Já udělala jedny zepředu, abych měla přístup ke dnu klece, a druhé z boku. Dvířka mám prozatím bez zvláštní konstrukce, jednoduše vyrobeny ze zbytku pletiva připevněny drátkem. Zajištuji je vařečkou prostrčenou skrz drátěná oka. Vařečku potkan nevytáhne, musí však dobře pasovat a nebýt volná.

3) vybavení klece: patra – původně jsem měla všechna patra vyrobené z laminované dřevotřísky. Měla vyřezané půlkruhové otvory na bocích na prolézání. Jedno patro mělo dva otvory velikosti nerezových misek. Patra byla podepřena železnými výstuhami. Celá konstrukce se tím výrazně zpevnila, zároveň však byly těžké. Při pořízení dalších potkanek jsem potřebovala klec bezpečně rozdělit na dvě části, při této příležitosti jsem nahradila dřevotřísková patra patry ze sololitu. Nechala jsem si uřezat na míru velké rozdělovací patro a další patra různých velikostí a tvarů pro mláďata. V každém rohu patra jsem vyvrtala dírku na provlečení drátu k uchycení ke kleci. Velké rozdělovací patro je místo železných výstuh podepřeno dřevěnými laťkami. Ty jsou po celém obvodu klece, připevněny pevným drátem zajišují nejen oporu patra, ale i bezpečnost menších obyvatel. Z původních pater jsem ponechala jedno nahoře pro Chunkyn domeček a jedno dole pro zpevnění spodní části, jsou na něm misky pro Elliseu a Elvíru.
Mimo těchto pater jsou v dolní části malá patra u zadní stěny klece. Protože jsou některá patra záměrně kratší, jejich rohy nepřiléhající ke stěně klece jsou provlečeny drátkem. Ten je upevněn na železné výstuze ponechané pro tento účel. Patra doplňují žebříčky a u Ellinek i dva pruhy textilního pásku na lození. Domečky – na dně klece je jeden dřevěný (90 Kč), u Chunky je obyčejná kartónová krabička, kde spí. Jako úkryty jsou použity i papírové krabičky s vyřezanými otvory, papírové trubky a plastový „T-kus“. Na prolézání jsou určeny kusy drenážních trubek připevněných ke stěně klece. Tzv. hamaky (angl. hammock) slouží jako místo odpočinku a vyhlídka zároveň. Mohou být obdélné nebo trojúhelníkové, připevněny spínacími špendlíky. Chunky ma jeden obdélný a jeden trojúhelníkový v rohu klece přímo pod stropem. Holky mají dva trojúhelníkové, jeden pod rozdělovacím patrem, druhý nad dnem klece. Misky na potravu a vodu jsou z nerezu (kus za 38 Kč). Další vybavení – větve pod stropem klece.

Poznámky: množství pletiva vypočítejte podle velikosti dna, pokud nebudete klec snižovat, kupte o více než jednu délku klece na strop a dvířka. Pokud do klece umístíte více pater ze silnejší dřevotřísky, počítejte s tím, že bude poměrně težká.

Dobrý tip: velkým problémem muže být pořízení dna, pokud neseženete přímo mnou použité dno, mužete použít umělohmotný tác vetších rozměrů (klec však bude spočívat přímo na podestýlce, hrozí koroze).
Velmi dobrý je nápad potkanářky Ivy, koupila plastovou bednu na kolečkách (původně na hračky apod.). Při troše štestí seženete různé rozměry, pořizovací cena je sice vyšší než na moje dno, ale pořád přijde levněji než dna pro značkové klece a dají se sehnat v supermarketech. A ta kolečka :)). Iva navíc konstrukci postavila na dno tak, že pletivo nenapasovala přesně do dna, ale ohnula ho přes okraje. Jistě se dočkáme i stránky o této kleci.
 Potkanářka Veronika přišla s nápadem použití drenážních trubek v kleci, můžete použít různé délky, záleží jen na vašich zvířatech, co přijmou (metr za 29,- Kc, průměr 6 cm). Nejsou příliš ohebné, počítejte s tím. Od ní pochází i nápad se sololitovými patry.

Vzhled původní klece

Toto je první podoba klece, patra z dřevotřísky ještě nebyla hotová a tak byly dočasná z lepenky. Toto řešení je schůdné po nějakou dobu než vám je potkani zlikvidují. Do dnešní doby zůstaly pouze větve, patra byla nahrazena prvně dřevotřískou, později sololitem.

stara

V kleci už jsou dřevotřískové patra, patrné jsou otvory v patrech, které jsou hojně využívány. To však neplatí pro kolotoč v přízemí, ten dnes leží ve skříni.

cela

Konstrukce je na dně položena volně, proto se musí vyrobit přesně. Pokud seženete jiný druh dna, můžete konstrukci ohnout přes jeho okraj. Blíže je detail dvířek, dráty pletiva jsem ohnula. Jiným řešením je ucvaknutí a následné obmotání motouzem. Tyto inovace uvidíte na kleci od Ivy.

dno

Pohled na patra klece, všimněte si kovových výstuh pod patry, jsou to železné pruty ohnuté na koncích. Měly by být nepatrně delší než klec.

patra

Chybička se vloudila, takto jsem řešila přichycení stropu klece na místě, kde to jaksi nesedlo. Málokdo dá patro přímo pod strop, takže to není na překážku pokud se vám to taky nepovede na 100%.

chybicka

Detail rohu klece i s Chunky využívající pohodlí hamaky. Použité spínací špendlíky jsou lepším řešením než drátky, ty se tu nedají bezpečně začistit, potkani s oblibou prolézají zespodu po stěně klece.

hamak

Detail zavírání dvířek, prozatim amatérské, vyrobené z měděného drátku. Vařečka je provlečena natěsno, potkani ji nevytáhnou.

zavirani

Použitý materiál na vybavení klece, hamaky, patro s otvory na nerezové misky, sololitová patra, drenážní a papírové trubky na prolézání, železné výstuhy,… Těmi kleštičkami jsem udělala celou klec:)

material

S příchodem dalších potkánků jsem byla nucena rozdělit klec. Je dost velká pro čtyři potkany, takže jsem nikoho neokradla o nutný životní prostor. Laťky vyrobené na míru jsem připevnila pevným drátem, jejich ostré konce jsem ohnula a provlékla pod mříž směrem ke dřevu, neohrozí tak potkana lezoucího po vnějšku klece. Tak to dělám u všech přichycení, pokud je to možné. Na připevněné laťky jsem položila sololitové patro uřezané na míru, to bylo celou dobu těsně pod stropem klece.

zabrany

Patro je již na svém místě, malé sololitové patro je na visící straně připevněno drátkem za železnou výstuhu držící horní patro s domečkem.

patro_zarizene

Přízemí klece kde žijí Ellinky, je vybaveno členitěji menšími patry. Holky jsou ještě malé, časem se i tyto patra vymění za větší. Červené pruhy jsou kusy pásku nataženého přes klec, Ellinky po nich rády lozí, stejně jako žebříčky, upevněny jsou drátky. Patra jsou upevněna sestupně, dolní dřevotřískové patro zpevňuje konstrukci. Žlutá drenážní trubka u dvířek je oblíbeným místem pro žebrání. Nad dvířky jsou měděné očka na uchycení dřevěné tyčky k uzavření dvířek.

u_holek